Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Pn-nd: 8:30 – 16:00, 17:00 - 23:00

Poniedziałek-Niedziela 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

Jakie korzyści wynikają ze zdobycia zawodu montażysty?

Jakie korzyści wynikają ze zdobycia zawodu montażysty?

Szczelne oraz niezawodne połączenia są podstawowym celem pracy instalatora i zapewniają skuteczność działania systemu oraz jego bezpieczeństwo. Jakość jest wynikiem wysokiej dokładności i precyzji zapewniając trwałą eksploatację zbiorników i rurociągów. Zastosowanie tych rozwiązań znaleźć można w różnych gałęziach przemysłu, tj. w energetyce, branży spożywczej, przemyśle chemicznym, a także rafineriach naftowych. Połączenia kołnierzowe używane są do łączenia przewodów, rur, a także armatury. Ich montaż, użycie odpowiednich uszczelek czy śrub wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz fachowej wiedzy. Połączenia kołnierzowe złożone są z kilku elementów: dwa stalowe kołnierze symetryczne do osi, śruby z nakrętkami jako części łączące i uszczelki. Połączenia różnią się wymiarami danych elementów lub rodzajem, a także właściwościami materiałów użytych do ich wykonania.

Jak wygląda kurs?

Osoba, która chce zostać monterem połączeń kołnierzowych powinna zdobyć uprawnienia. Zapisując się na kurs każdy powinien mieć ukończone 18 lat, a także posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe. Po zdanym egzaminie praktycznym i teoretycznym kursant otrzymuje imienny certyfikat (TÜV zgodnie z normą PN-EN 1591-4 Kołnierze i ich połączenia) ukończenia szkolenia wydany na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w języku polskim i angielskim. Ważność uprawnień wynosi 5 lat.

Na czym polega zawód montażysty

Odbywając kurs na montażystę połączeń można nauczyć się m.in. o rodzaju połączeń kołnierzowo-śrubowych, funkcjach i właściwościach uszczelek, zależności pomiędzy wydłużaniem śrub, naciskiem a siłą zacisku na uszczelkę, bezpiecznym demontażu, skutkach relaksacji śrub, klasach szczelności, metodach demontażu, przygotowaniu powierzchni uszczelniającej, wykonywaniu nadzoru połączeń, doborze uszczelek, rozpoznawaniu usterek i awarii, wyborze środków ochrony osobistej i inspekcji otoczenia pracy. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie w tej branży na rynku pracy z łatwością można znaleźć pracę. Spośród wielu korzyści montowania połączeń można wyróżnić:

  • Rozłączność umożliwiająca ewentualne rozłączenie. W razie usterek, wymian elementów instalacji lub przeprowadzania prac konserwacyjnych wewnątrz rury.
  • Szczelność jest gwarancją niezawodnych i skutecznych połączeń. Ważna jest profesjonalnie wykonana instalacja, która wykorzystuje kołnierze stalowe oraz inne elementy najwyższej jakości.
  • Sztywność używając części, które są zgodne z panującymi normami zabezpiecza się konstrukcję przed uszkodzeniami mechanicznymi. To zapewnia przepływ bez problemów na długi czas.

Osoba zajmująca się montażem połączeń przystępując do pracy wybiera niezbędne narzędzia, np. klucz hydrauliczny czy dynamometryczny. Potem następuje przykręcanie śrub pamiętając wyniku obliczeń o momencie obrotowym. Ma to na celu dostosowanie siły dociągania do systemu. Proces instalacji kończy się specjalnym protokołem. Dzięki odpowiedniej konserwacji złączy kołnierzowych i ograniczeniu wpływu czynnika ludzkiego maleje ryzyko powstania nieszczelności. Zwiększa się przy tym bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń ciśnieniowych.