Praca palacza kotłów CO
Obecnie na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na zawód palacza CO. Obsługa kotłów centralnego ogrzewania to odpowiedzialne zajęcie, które wiąże się z wieloma czynnikami ryzyka. Praca polega na kontakcie z substancjami łatwopalnymi i odbywa się warunkach narażenia na działanie wysokich temperatur. Warunkiem wykonywania zawodu palacza CO jest posiadanie odpowiednich uprawnień i kwalifikacji. Do głównych zadań palacza należą: obsługa kotłów, dostarczających ciepło, parę wodną i ciepłą wodę. Praca ta wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dzięki kursom na palacza CO, można zdobyć uprawnienia niezbędne do pracy na tym stanowisku. Zapraszamy do naszego Ośrodka Doskonalenia Kadr ERGON na kurs palacza CO. Nasza placówka oferuje także inne szkolenia m.in. ze spawania światłowodów czy obsługi wózków widłowych
Jak przebiega kurs?
Jeśli chodzi o kurs palacza CO, nasze szkolenie stawia sobie za cel, by wykształcić kursanta zarówno w zakresie wiedzy praktycznej, jak i teoretycznej. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych szkoleniowców, którzy w aktywizujący sposób przekażą kursantom potrzebną im w przyszłym zawodzie wiedzę. Wykładowcy i instruktorzy przeprowadzają zajęcia w bardzo profesjonalny i zrozumiały sposób. Mamy wszechstronnie wyposażone sale oraz obiekty treningowe. Dokładamy również wszelkich starań, aby nasi kursanci czynnie uczestniczyli w zajęciach.
Od kilkunastu lat prowadzimy nasze szkolenia, współpracując z klientami indywidualnymi oraz firmami. Zaufało nam mnóstwo osób i podmiotów, a wiele z nich stało się naszymi stałymi zleceniodawcami. Zachęcamy do zapisania się na nasze kursy. Na stronie internetowej ERGON mogą Państwo zobaczyć recenzje współpracy klientów z naszym Ośrodkiem.
Rodzaje uprawnień energetycznych
Wyróżniamy trzy grupy uprawnień energetycznych:
- grupa 1 (elektryczne) – wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną. instalacje i sieci elektroenergetyczne,
- grupa 2 (ciepłownicze) – urządzenia wytwarzające, przesyłające, przetwarzające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne,
- grupa 3 (gazowe) – instalacje i sieci gazowe przetwarzające, przesyłające, wytwarzające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe.
Co nas wyróżnia?
Wybierając nasze szkolenie, uczestnicy mogą liczyć na:
- atrakcyjne ceny,
- udogodnienia dla uczestników szkoleń, np. zorganizowanie badania lekarskiego,
- kompleksowe teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestnika do egzaminu przed komisją kwalifikacyjną,
- formę świadczenia usługi dopasowaną do potrzeb klienta,
- gwarancję usług najwyższej jakości.
Cel kursu
Przygotowujemy do egzaminu przed Energetyczną Komisją Kwalifikacyjną. Pozytywny wynik uprawnia do otrzymania świadectwa o kwalifikacji palacza CO z zakresu obsługi kotłów wodnych i parowych. Kurs jest przygotowaniem do egzaminu i jest to element niezbędny do uzyskania kwalifikacji uprawniających do wykonywania czynności eksploatacyjnych podczas prac konserwacyjnych, remontowych, obsługowych, montażowych przy urządzeniach, instalacjach i sieciach cieplnych.
Warunki przyjęcia na szkolenie
Aby przystąpić do kursu i zostać uprawnionym palaczem, należy spełnić trzy podstawowe wymagania:
- mieć ukończone 18 lat,
- posiadać wykształcenie podstawowe,
- otrzymać pozytywny wynik z badania lekarskiego, uprawniający do wykonywania zawodu palacza CO.
Badania palacza CO
W trakcie badań sprawdzany jest dobry słuch, węch, wzrok czy zmysł dotyku, ma to na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które mogą grozić niebezpieczeństwem – głównie zatrucia się gazem.
Dodatkowe przydatne umiejętności i uprawnienia
W tej pracy przydadzą się wysokie zdolności manualne, zmysł techniczny czy dobra organizacja pracy. Osoba, która zdecyduje się na stanowisko palacza, powinna zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka będzie na niej ciążyć. Niedopilnowanie lub przeoczenie usterki może spowodować zatrucie spalinami. Jeżeli palacz chciałby pracować przy obsłudze kotłów gazowych i rusztowań o mocy wyższej niż 50KW, musi posiadać specjalistyczne uprawnienia energetyczne.
Zagadnienia poruszane na zajęciach
Zakres materiałów dydaktycznych szkolenia obejmuje przede wszystkim:
- schemat kotłowni centralnego ogrzewania,
- obowiązki palacza CO,
- prawidłowe ustawianie parametrów pracy kotłów w zależności od ich wydajności,
- zasady BHP, PPOŻ oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które pozwalają na bezpieczną pracę,
- metody kontrolowania stanu technicznego poszczególnych urządzenia systemu grzewczego,
- przepisy dotyczące dozoru technicznego,
- piece przemysłowe o mocy ponad 50 KW,
- paliwa stałe, ciekłe, aparatura kontrolno–pomiarowa,
- przepisy ogólne i wybrane zagadnienia z ich zakresu,
- wybrane wiadomości z technik cieplnych,
- organizację pracy przy urządzeniach cieplnych,
- kotły parowe i wodne.
Koszt szkolenia
Dla wszystkich naszych klientów staramy się zapewniać konkurencyjne ceny. Koszt kursu jest zależny m.in. od ilości uczestników biorących w nim udział. Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
Gdzie można nas znaleźć?
Nasz główny ośrodek szkoleniowy mieści się w Warszawie, jednak jesteśmy dostępni na terenie całego kraju. W przypadku zorganizowanych grup, jesteśmy w stanie dojechać w państwa w wyznaczone miejsce. Można zapoznać się z lokalizacją naszych oddziałów na stronie internetowej. Prosimy o kontakt, jeżeli mają Państwo jakieś pytania.