Przy lutowaniu wykorzystuje się bardzo wysokie temperatury, dlatego warto posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, by praca ta była efektywna i przede wszystkim bezpieczna. Jeśli planujesz pracować przy konserwacji lub naprawie urządzeń albo po prostu chcesz potrafić posługiwać się lutownicą i znać zasady jej obsługi, warto wziąć udział w organizowanych przez nasz Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON kursach z lutowania. Skorzystanie z naszej oferty szkoleniowej jest doskonałym sposobem na to, by posiąść umiejętności, które pozwolą uniknąć popełniania podstawowych błędów podczas lutowania, m.in. takich jak: używanie złego spoiwa, błędnie dobrana metoda lutowania, niewłaściwy kształt złącza i ilości spoiwa, pojawienie się pęcherzyków powietrza w złączu, itp.
Dlaczego warto zdecydować się na nasze szkolenie?
Organizujemy profesjonalne kursy lutowania, które są przeznaczone zarówno dla osób doświadczonych, jak i tych, dopiero co zaczynających swoją przygodę z lutowaniem. Posiadamy wieloletni staż, a nasi instruktorzy są zawsze dyspozycyjni i odpowiednio wykwalifikowani, by w jak najbardziej efektywny sposób przeprowadzać szkolenia. Atrybutem naszych kursów jest także ich elastyczność i możliwość dostosowania ich zakresu do potrzeb kursantów. Zapewniamy indywidualne podejście oraz przydatne narzędzia, akcesoria i materiały. Uczestnicząc w naszych kursach, otrzymasz konspekt dydaktyczny zawierający najważniejsze informacje, które ułatwią skuteczne przyswajanie zdobytej na zajęciach wiedzy.
Zakres szkolenia
Szkolenia zawiera część teoretyczną, która prowadzona jest za pomocą elektronicznej platformy oraz część praktyczną w formie zajęć warsztatowych, odbywających się stacjonarnie w jednym z oddziałów. W części teoretycznej, jak i praktycznej, tematyka zajęć obejmuje przede wszystkim: rodzaje lutownic oraz sposoby i zasady ich używania, podstawowe błędy lutownicze, podstawy teorii lutowania, zasady BHP i ochrony przeciwpożarowej, praktyczne zasady lutowania oraz naprawiania kabli.
Gdzie można nas znaleźć?
Nasze oddziały znajdują się w Warszawie, a także innych placówkach rozmieszczonych na terenie Polski. Cena ustalana jest indywidualnie i zależy m.in. od ilości osób w grupie. Dla większych grup zorganizowanych jest możliwość rabatów. Po więcej informacji dotyczących kosztu czy harmonogramu terminów lub w razie jakichkolwiek innych pytań, zachęcamy do skontaktowania się z nami telefonicznie.
Lutowanie – podstawy wiedzy
Dla osób zajmujących się konserwacją i naprawą różnych urządzeń, bardzo przydatną umiejętnością będzie zdolność lutowania. Jest to proces służący do tworzenia nierozerwalnego połączenia między metalowymi częściami wykonanymi z różnych materiałów poprzez wprowadzenie między nie stopionego materiału (lutu) o niższej temperaturze topnienia. Proces ten polega na wnikaniu jednej substancji (przeważnie metalu) w drugą przy użyciu wysokiej temperatury, co zapewnia wytrzymałość mechaniczną. W wyniku tego powstają silne połączenia w wyrobach ze stali, szkła, żeliwa materiałów syntetycznych czy ceramiki. Części przeznaczone do lutowania, jak również lut i topnik, są doprowadzane do kontaktu i podgrzewane w temperaturze powyżej temperatury topnienia lutowia, ale poniżej temperatury topnienia lutowanych części. Lutowanie powoduje powstanie mechanicznego i elektrycznego styku pomiędzy powierzchniami, który jest w stanie wytrzymać znaczne naprężenia mechaniczne. Lutowanie to także sposób łączenia metali za pomocą innego, bardziej topliwego metalu. Zgodnie z nowoczesnymi koncepcjami, tworzenie związków lutowniczych przebiega w dwóch etapach: powstanie i rozwój kontaktu fizycznego oraz tworzenie się wiązań chemicznych pomiędzy atomami stykających się powierzchni w wyniku odziaływania ich powłok elektronowych. W zależności od rodzaju łączonych części oraz wymaganej wytrzymałości połączenia, stosuje się różne typy lutownic, a także różnego rodzaju lutu i topnika. W samym procesie lutowania możemy wymienić kilka następujących etapów:
- oczyszczenie – usunięcie jakiegokolwiek brudu, smaru, powłok i tlenków z komponentów,
- nagrzanie – do temperatury wyżej o 30 – 50 stopni Celsjusza od topnienia lutu,
- uformowanie złącza – wzajemna dyfuzja i adhezja,
- schłodzenie i oczyszczenie – usunięcie nadmiaru substancji pomocniczych.
Rodzaje lutowania
W zależności od używanej temperatury możemy wyróżnić dwie metody lutowania:
- miękkie – przeprowadza się w temperaturze poniżej 450 stopni Celsjusza; używa się jej do łączenia metali, a także naprawiania rur, uszczelniania dachów i rynien, łączenia kabli elektrycznych i obwodów elektronicznych; skład lutu to przede wszystkim cyna, bizmut, kadm lub antymon,
- twarde – przeprowadza się, gdy temperatura przekroczy 450 stopni Celsjusza; wykorzystuje się ją zazwyczaj w lutowaniu przemysłowym, a także w przemyśle motoryzacyjnym, chłodnictwie oraz innych branżach przemysłu; używa się przeważnie stopów srebra, ale także luty miedziano–fosforowe, miedziane oraz nikiel.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu i zapisów na nasze szkolenia.