Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Pn-nd: 8:30 – 16:00, 17:00 - 23:00

Poniedziałek-Niedziela 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

Kurs zawodowy – spawacz

Dlaczego kurs spawacza?

spawacz w trakcie spawania

We współczesnej sytuacji rynkowej wykwalifikowani pracownicy stanowią dla pracodawcy cenny nabytek. osoby posiadające uprawnienia do pracy w zawodzie spawacza mogą więc liczyć na atrakcyjne zarobki oraz bezpieczne zatrudnienie. 

Pozwolenia spawacza pozawalają na wykonywanie szeregu prac z zakresu cięcia oraz spawania metali. Dzięki nim można wykonywać szereg różnych prac spawalniczych takich jak cięcie gazowe czy spawanie plazmowe. Kursanci posiadający świadczenia kwalifikacyjne w zawodzie spawacza mogą obsługiwać i przeprowadzać konserwacje takich urządzeń jak palnik acetylenowo—tlenowy lub spawarki plazmowe. Dodatkowo osoba posiadająca uprawnienia spawacza oraz odpowiednie doświadczenie w pracy może dodatkowo prowadzić szkolenia w zakładzie pracy dla osób posiadających już wcześniejsze doświadczenie. 

Warto więc rozważyć inwestycje w kurs spawacza dla siebie lub swoich pracowników. Poza atrakcyjnymi dochodami nabyte doświadczenie może ułatwić reszcie pracowników w firmie odnowienie pozwoleń spawacza. Szkolenie w firmie ERGON zapewni każdemu potrzebne doświadczenie do pracy z narzędziami takimi jak palniki acetylenowo—tlenowe lub plazmowe w bezpieczny oraz sprawny sposób. 

Kto może wziąć udział w kursie spawacza? 

Osoby chętne poszerzyć swoje kompetencje zawodowe poprzez udział w kursie spawacza organizowanym przez firmę ERGON nie muszą spełniać żadnych specjalnych warunków. Obowiązuje ich jedynie kilka podstawowych reguł: 

  • Ukończone 18 lat, 
  • Wykształcenie przynajmniej podstawowe, 
  • Brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy w zawodzie spawacza. 

Jak widać nie trzeba posiadać wcześniejszego doświadczenia lub specjalnych zdolności, aby dowiedzieć się jak bezpiecznie wykonywać prace spawalnicze. 

spawanie palnikiem acetylenowo-tlenowym

Pozwolenia na wykonywanie zawodu spawacza nie są bezterminowe. Mają one krótką ważność, trzeba odnawiać je co 2 lata. Wynika to z natury praca spawacza i tego, że błędy popełnione w trakcie prac spawalniczych mogą prowadzić do poważnych wypadków. Warto również pamiętać, że uprawnienia tracą wartość, jeśli ich właściciel nie wykonywał prac spawalniczych przez ostatnie 6 miesięcy. 

Jak wygląda kurs na spawacza? 

Część teoretyczna Część praktyczna Egzamin końcowy 
W części teoretycznej nasi szkoleniowcy przekazują kursantom informacje dotyczące bezpiecznej eksploatacji spawarek oraz palników, w tym urządzeń takich jak palniki acetylenowo—tlenowe oraz plazmowe.  Informacje przekazywane w tej części szkolenia to między innymi: jak ustawić palnik do cięcia metalu, temperatura palnika gazowego, cięcie palnikiem acetylenowo tlenowym butle do spawania, gazowego, ich rodzaje oraz konstrukcja, BHP pracy spawacza Rozpoczynanie oraz opuszczanie stanowiska prac spawalniczych, metody spawania gazowego. Przecinarki plazmowe Wycinanie blachy  W części praktycznej kursanci ćwiczą nabyte w części teoretycznej umiejętności oraz wiedzę. Mają oni tutaj okazję wykonać szereg prac spawalniczych pod okiem naszych kursantów.  W ramach ceny każdego szkolenia firma ERGON zapewnia dostęp do specjalistycznego sprzętu, odpowiednio przygotowanego do potrzeb osób dopiero uczących się wykonywać prace spawalnicze.  Końcowy egzamin zdawany jest przed komisją wyznaczaną przez Urząd Dozoru Technicznego i tak jak samo szkolenie składa się z dwóch części, egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.  W części teoretycznej kursanci zdają egzamin pisemny składający się z pytań otwartych oraz zamkniętych. Zadania w tej części dotyczą przede wszystkim BHP pracy spawacza oraz takich kwestii jak konstrukcja palników acetylenowo—tlenowych i plazmowych oraz innych narzędzi wykorzystywanych w pracach spawalniczych  Część praktyczna egzaminu polega na wykonywaniu przed komisją prac spawalniczych oraz tych związanych z eksploatacją oraz konserwacją palników oraz spawarek.  Uzyskanie pozytywnego wyniku z obu części egzaminu uprawnia kursantów do zdobycia świadczeń kwalifikacyjnych potrzebnych do pracy w zawodzie spawacza. 

Długość kursu spawacza zależy od wielu czynników, przede wszystkim jednak od poziomu doświadczenia kursantów. W zależności od tego czy ktoś już wcześniej wykonywał pracy spawalnicze i czy posiadał wcześniej uprawnienia kurs może trwać od kilku dni do nawet kilku godzin. Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z pracami spawalniczymi firma ERGON przygotowała kompleksowy kurs uczący każdego od podstaw wszystkiego, czego potrzeba do pracy na stanowisku spawacza. Dla osób poszukujących jedynie odnowienia posiadanych wcześniej uprawnień nasza firma może zaoferować ekspresowe kursy trwające zaledwie jedne dzień roboczy. Nastawione są one na odświeżenie u kursantów posiadanych wcześniej informacji, taki kurs kończy się egzaminem zdawanym jeszcze tego samego dnia. 

Większość szkoleń odbywa się w siedzibie naszej firmy znajdującej się w Warszawie. Firma ERGON posiada jednak swoje oddziały i centra szkoleniowe w całej Polsce, gdzie również organizowane są kursy. Dodatkowo w przypadku klientów indywidualnych nasi szkoleniowcy są w stanie dojechać do firmy klienta i przeprowadzić szkolenie na spawacza u niego w firmie. 

Ile wynosi cena za kurs? 

Osoby chętne nauczyć się obsługiwać urządzenia takie jak palniki acetylenowo–tlenowe lub plazmowe zachęcamy do wzięcia udziału w kursie otwartym na spawacza organizowanym w firmie ERGON. Podobnie jak na inne szkolenia otwarte także na to może zapisać się każdy, kto chciałby poszerzyć swoje kompetencje zawodowe. Szkolenia otwarte organizowane są regularnie, konkretne daty oraz ceny szkoleń znaleźć można w kalendarzu na stronie naszej firmy. 

spawacz w trakcie pracy

W przypadku indywidualnych klientów cena szkolenia zależy od wielu czynników takich jak miejsce szkolenia, poziom doświadczenia kursantów czy ich ilość. Cena takich szkoleń zamkniętych zawsze jest ustalana indywidualnie z klientem. Nasi konsultanci są gotowi przygotować dla każdego ofertę dopasowaną idealnie do jego potrzeb.