Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Pn-nd: 8:30 – 16:00, 17:00 - 23:00

Poniedziałek-Niedziela 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

Zastosowanie żurawi HDS

Zastosowanie żurawi HDS

Dzięki znacznej mobilności oraz dużemu udźwigowi urządzenia zyskały dużą popularność, dlatego są powszechnie użytkowane na placach budowy, jak i w innych sektorach przemysłowych. Jeśli zależy Ci na prawidłowym, a szczególnie bezpiecznym oraz optymalnym, wykonywaniu prac przy użyciu tej maszyny, należy poprawnie zamontować HDS.  

żółty żuraw HDS

Rodzaje używanych żurawi HDS na budowach  

Wyróżniamy dwa rodzaje tych urządzeń bez podziału na rozmieszczenie dźwigu, a są to: 

  • żuraw HDS mini,  
  • żuraw HDS. 

Żuraw HDS mini – niezbyt często zauważany na placach budowy. Używany jest głównie do instalowania ponadgabarytowych szyb lub szkieł. Jego zastosowanie opiera się na bezpiecznym manewrze i montażu szyb mogących ważyć nawet do 3 ton. Konstrukcja żurawia HDS mini jest o wiele mniejsza od jego standardowej wersji, jednak jest on prosty w obsłudze. Zamiast klasycznego haka w tym rodzaju żurawia HDS, zastosowane są przyssawki mające za zadanie dodać znacznej gwarancji bezpieczeństwa podczas wykonywania manewru szybą. 

Żuraw HDS – jest to standardowy model używany do transportu niezbędnych materiałów budowlanych takich jak: palety, bloczki betonowe, palety, cegły itd. Daje on również możliwość dostarczenia różnych elementów za pomocą zamontowanego dźwigu na wyższe kondygnacje w budynku. Ważne jest również, że maszyna ta musi wykonywać prace na stabilnej nawierzchni. Jeśli powierzchnia nie będzie stabilna, w tym przypadku będzie trzeba zastosować podkładki dające stabilizację w punkcie podparcia. Umożliwi to wykonywanie bezpiecznej pracy żurawiem HDS. Dodatkowo ogromnym atutem przedstawionej maszyny jest jej mobilność oraz możliwość pracy na niewielkim zakresie powierzchni.  

Każdy dźwig HDS podlega nadzorowi technicznemu. Odstępstwem od tego są żurawie unoszące ciężar do 250 kg.  

Szkolenia 

żuraw HDS na placu budowy

Prowadzimy kursy dla osób zainteresowanych rozpoczęciem pracy jako operator lub konserwator urządzeń UDT. W skład naszych szkoleń wchodzą m.in.: 

  • kurs na wózki widłowe,
  • kurs na suwnice, 
  • kurs na ładowarki teleskopowe, 
  • kurs na dźwigi HDS, 
  • kurs na podesty ruchome (w tym podnośniki koszowe i nożycowe). 

Szkolenia prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę instruktorów, która przygotuje każdego uczestnika do zaliczenia egzaminu państwowego. Każdy nasz wykładowca posiada uprawnienia do wykonywania kursów na maszyny UDT, a całość szkolenia prowadzona jest zgodnie z regulacjami Urzędu Dozoru Technicznego.  

Osoby wykonujące prace z żurawiem HDS muszą posiadać odpowiednie uprawienia UDT.  

Pytania i odpowiedzi

Jakie wyróżniamy rodzaje żurawi HDS bez podziału na rozmieszczenie dźwigu?

Wyróżniamy w tym przypadku głównie dwa rodzaje urządzeń. Zaliczamy do nich żurawia HDS (zwykły) oraz żurawia HDS mini, który jest znacznie mniejszą wersją standardowego żurawia. 

Czy każdy rodzaj dźwigu HDS podlega pod nadzór techniczny? 

Nie. Występują dźwigi HDS, które nie podlegają pod nadzór techniczny, a charakteryzują się one tym, że unoszą one różne elementy do 250 kg i tylko ten rodzaj maszyn jest odstępstwem od nadzoru.  

Strony: Strona 1, Strona 2