Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Pn-nd: 8:30 – 16:00, 17:00 - 23:00

Poniedziałek-Niedziela 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne – monter instalacji Instalacje fotowoltaiczne (w skrócie instalacja PV) to kompletny zestaw urządzeń służący do wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Niezależnie od typu, obejmuje on: panele fotowoltaiczne, zabezpieczenie przeciw napięciowe, inwerter i system montażowy. Ich zadaniem jest przechwytywanie promieni słonecznych i zamiana ich w stały prąd. Prąd z paneli trafia do inwertera, który zamienia prąd stały na prąd zmienny. Niezwykle ważne jest by instalacja byłą odpowiednio zabezpieczona. Elementami, które mają ogromną wpływ na wysoką jakość instalacji jest system montażu, a także zabezpieczenia przeciw napięciowe.

Monter fotowoltaiki – kto to jest?

Monter fotowoltaiki jest to osoba, która przygotowuje, buduje i uruchamia instalację słoneczną. Instalator może również projektować i sporządzać raporty wykonanych instalacji, jednak możliwość ta jest zależna od posiadanej wiedzy, doświadczenia oraz odbytych kursów. Jest to stosunkowo nowy zawód, łączący w sobie zadania elektryka, pracownika budowlanego i dekarza.

monter fotowoltaiki podczas pracyJakie jest zakres obowiązków?

Do głównych obowiązków montera fotowoltaiki należy przede wszystkim całkowity montaż instalacji fotowoltaicznych. Przed rozpoczęciem pracy instalator przeprowadza prace przygotowawcze, sprawdza i przewiduje, w jaki sposób założyć instalacje, by wszystko zostało zrobione szybko i bez większych komplikacji. Następnie buduje konstrukcje dachowe czy naziemne pod instalacje, dobierając przy tym odpowiednie systemy montażowe; przeprowadza kable; montuje moduły oraz inwerter razem z zabezpieczeniami; dokonuje łączenia instalacji z siecią elektroenergetyczną; przeprowadza niezbędne pomiary elektryczne oraz konfiguruje falowniki, tak by działały na odpowiednich parametrach. Po wykonanej pracy monter zajmuje się opieką serwisową, czyli pomaga rozwiązać ewentualne problemy, które mogą się pojawić w czasie użytkowania z instalacji fotowoltaicznych.

Kto może zostać monterem fotowoltaicznym?

Przede wszystkim monterem fotowoltaicznym może zostać jedynie osoba, która ma do tego uprawnienia. Co oznacza, że osoba ubiegająca się o możliwość pracy musi zgodnie z regulacjami polskiego prawa posiadać odpowiedni certyfikat uprawniający go do wykonywania zawodu. Aby taki certyfikat uzyskać i posiadać odpowiednie uprawnienia należy przejść szkolenie na Certyfikowanego Instalatora Systemów Fotowoltaicznych. W trakcie takich szkoleń na zajęciach teoretycznych jak i praktycznych przyszły monter zdobywa wiedzę niezbędną do prawidłowego wykonywania zawodu. Po ukończeniu takiego szkolenia należy zdać egzamin w terminie nie później niż 12 miesięcy i uzyskać państwowy certyfikat. Dokument ten posiada pięcioletnią ważność.Monter fotowoltaiczny powinien również posiadać uprawnienia elektryczne, gdyż jednym z jego obowiązków jest wykonanie części elektrycznej instalacji. Wymaga to od instalatora umiejętności czytania schematów elektrycznych, prowadzenia kabli, łączenia rozdzielnic elektrycznych czy dokonywania pomiarów. Przydatna również może być obeznanie w zagadnieniach elektrycznych, która pozwala na szybką i bezpieczną instalacje, uruchomienie i synchronizacje instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną.Ważne jest również by monter wiedział, w jaki sposób montować instalacje fotowoltaiczną na dachu. Umiejętności dekarskie są w tym przypadku obowiązkowe. Wiedza w zakresie budowy dachu pozwala na odpowiednie dobranie i poprawny montaż instalacji do poszycia lub konstrukcji dachu. Niezbędnymi umiejętnościami przy pracy montera są również jego wyobraźnia przestrzenna i zdolności manualne. Pomagają one prawidłowo rozplanować konstrukcje pod panele. Z racji tego, że zawód montera wiąże się z pracą na dużych wysokościach niezwykle przydatne są zdolność instalatora do bezpiecznego poruszania się po dachu, a także brak lęku wysokości. Praktyczne szkolenie wysokościowe idealnie się sprawdzi w zdobyciu umiejętności.Ułatwieniem może się również okazać posiadanie prawa jazdy, co pomoże w pozyskaniu i dojeździe do klientów. Bardzo istotne są również umiejętności interpersonalne. Przydatna może się okazać samodzielność oraz umiejętność planowania swojego czasu. Również punktualność, dbałość o szczegóły, a także dobry kontakt z ludźmi sprzyjają prawidłowemu i profesjonalnemu wykonaniu pracy.  Dobry instalator charakteryzuje się rzetelnością, terminowością i dokładnością, gotowością do poszerzania wiedzy i stałego rozwoju. Świetnie sprawdzi się również umiejętność pracy indywidualnej jak i zespołowej, gdyż przy niektórych montażach zarówno samodzielność, jaki i prace we współpracy z drugą osobą może się okazać kluczowa.Przeciwskazaniem do wykonywania zawodu są: niezdolność pracy na wysokościach, które jest związana ze stanem zdrowie; nie może mieć odebranych zdolności do czynności prawnych i pozbawiony z praw publicznych; nie może być również skazany prawomocnym wyrokiem sądu.

Zarobki montera

Zarobki montera nie da się dokładnie określić, jest to zależne od różnego rodzaju czynników. Dużą rolę mają kwalifikacje zawodowe i doświadczenie. Wysokość pensji jest również zależna od formy i miejsca zatrudnienia. Pod uwagę trzeba też wziąć, że praca montera to przeważnie praca sezonowa. Dlatego równie ważna jest pora roku i panująca aktualnie pogoda, od tego zależy ilość zleceń. Różnice w zarobkach również można zauważyć biorąc pod uwagę staż montera. Na większą pensję mogą liczyć monterzy, którzy zajmują się całościowym montażem i planowaniem rozmieszczenia paneli, uwzględniając też podpisywanie dokumentów i dokonywanie pomiarów. Mniejsze zarobki będą otrzymywać początkujący monterzy fotowoltaiki, których zadanie polega na wykonywaniu prostych prac, przygotowanie materiału czy dbanie o porządek pracy. Możemy wyróżnić dwie formy zatrudnienia: praca na etacie i działalność własna. Osoba zatrudniona na umowę o prace może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 3500 do 5000 zł brutto. Natomiast zarobki osób prowadzących własną działalność wahają się od 5000 do 10000 zł i wyżej. Obie formy mają swoje wady i zalety. W pracy na etacie zarobki są niższe, jednak są stałe i nie trzeba martwić się o zlecenia. Przy prowadzeniu własnej działalności można liczyć na wyższe wynagrodzenie, ale należy samemu szukać i pozyskiwać klientów.Panele fotowoltaiczne zdjęcie

Czy warto zostać monterem fotowoltaicznym?

Bardzo często osoby, które chcą zostać monterem fotowoltaicznym i z ty zawodem związać swoją przyszłość mogą sobie zadawać pytanie czy w ogóle warto? Odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście, że tak. Obecnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii bardzo szybko rośnie. Zarówno prywatni użytkownicy jak i firmy coraz częściej decydują się na instalację paneli. Monter instalacji w danym momencie to jeden z najbardziej rozchwytywanych specjalistów. Praca ta jest bardzo wymagając, a osoba ją wykonująca musi posiadać dużo sprawności fizycznej jak i manualnej, jednak aktualnie instalatorzy mogą oczekiwać stałego napływu zleceń, co pozwala na pewny zarobek. Praca ta też jest bardzo ciekawa, ponieważ wymaga od montera ciągłego rozwoju i zapoznawania się z nowymi technologiami.