Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkowe dla każdego nowego oraz stałego pracownika, zależnie od stanowiska, a obowiązek zadbania o jego odbycie przez personel spoczywa na pracodawcy. Szkolenia te możemy podzielić na dwa rodzaje:
- wstępne, obowiązkowe dla wszystkich nowo zatrudnionych osób,
- okresowe, które musi być co jakiś czas odnawiane i to od stanowiska zależy ich częstotliwość.
By zadbać o jak największe bezpieczeństwo w firmie, konieczne jest fachowe przeszkolenie zgodnie z najnowszymi przepisami oraz wytycznymi. Zajmują się nimi ośrodki szkoleniowe lub przeszkolone w tym zakresie osoby wewnątrz firmy. Są one obowiązkowe dla każdego pracownika, niezależnie od posiadanego przez niego stanowiska.
BHP skierowane do pracodawców i osób kierujących zespołem
Zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek znać zasady bezpiecznego wykonywania pracy oraz biegle poruszać się w tematyce zasad BHP, gdyż od tego zależy wydajność i bezpieczeństwo całej firmy. Pracownik podejmujący pracę w firmie musi odbyć szkolenie BHP nie później niż sześć miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku. Takie kursy można również odbyć on-line, bez udawania się na specjalnie dedykowane kursy stacjonarne. Forma nauki jest dowolna i może to być na przykład:
- kurs,
- seminarium,
- proces samokształcenia.
Takie szkolenie powinno być aktualizowane co pięć lat, już w formie okresowego kursu. Mogą je prowadzić jedynie osoby lub jednostki do tego uprawnione. Cały program szkolenia powinien być ułożony ściśle pod charakterystykę danej firmy i przygotowywać na pracę w określonej branży. Ponadto musi on uwzględniać obowiązki i potrzeby konkretnego pracodawcy. Zagadnienia jakie powinny zostać omówione na takim szkoleniu to:
- prawa i obowiązki zarówno pracowników jak i pracodawców,
- obowiązki pracowników kierujących innymi pracownikami,
- rozpoznawanie i ocena stopnia ryzyka różnych zagrożeń,
- zasady ochrony ppoż,
- klasyfikacja czynników zagrażających zdrowiu i życiu w miejscu pracy,
- szkolenie z zakresu BHP,
- prawa kobiet i pracowników młodocianych.
Każde odbyte szkolenie kończy się egzaminem, a później uzyskaniem stosownego zaświadczenia, dzięki któremu jest się uprawnionym do wykonywania funkcji pracodawcy i kierownika. Ponadto można wtedy samemu szkolić nowych pracowników w tematyce bezpieczeństwa i hieny pracy, dzięki czemu firma nie jest zależna od zewnętrznych ośrodków prowadzących tego typu kursy.
Znaczenie szkoleń BHP
Znajomość wszystkich przepisów BHP znacznie usprawnia bezpieczną i wydajną pracę w danej placówce. Warto pamiętać, by każdy nowy pracownik odbywał szkolenie możliwie szybko po rozpoczęciu pracy oraz zadbać o to, by jego wiedza na stanowisku była aktualna poprzez wysyłanie go na szkolenia okresowe. Jako pracodawca lub kierownik zespołu mamy także możliwość zostać członkiem służby BHP, która stoi na straży bezpieczeństwa i higieny pracy oraz może samodzielnie udzielać wiedzy z tego zakresu. Bezpieczeństwo w każdej firmie to podstawowa wartość, która nie może zostać w żaden sposób zaniedbana czy odsunięta na dalszy plan. Od niego bowiem zależy renoma, prestiż oraz efekty uzyskiwane przez daną instytucję.