Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Pn-nd: 8:30 – 16:00, 17:00 - 23:00

Poniedziałek-Niedziela 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

Rodzaje podestów ruchomych

Rodzaje podestów ruchomych

Praca z podestami ruchomymi  

Podesty ruchome są coraz chętniej używane do prac na wysokościach. Są nieodzownym elementem placów budowy oraz wyposażenia magazynów. Coraz częściej widujemy je również na ulicach miast. Ich głównym zadaniem jest przemieszczanie osób i materiałów na stanowisko pracy, w pionie i w poziomie. 

Podział protestów ruchomych w oparciu o cechy konstrukcyjne: 

Podest teleskopowo-przegubowy w magazynie 
  • masztowe (jednomasztowe lub dwumasztowe), 
  • przegubowe, 
  • teleskopowo-przegubowe, 
  • nożycowe, 
  • wiszące, 
  • załadowcze (tzw. burty załadowcze), 
  • teleskopowe. 

Podest ruchomy masztowy 

Składa się z mechanizmu napędowego, który służy do przemieszczania platformy, podstawy (podwozia), masztu (jedno lub dwumasztowego) oraz platformy roboczej. Maszt jest zazwyczaj zbudowany z konstrukcji kratownicowej, a najczęściej stosowanym mechanizmem podnoszenia jest dźwignik zębatkowy, który przemieszcza platformę wzdłuż masztu. Podwozie podestu ma postać wózka, co umożliwia jego holowanie. 

Podest ruchomy przegubowy  

Charakterystyczną cechą podestu przegubowego jest ramię składające się z kilku ruchomych punktów, co umożliwia zginanie pod wieloma kątami. Ta budowa zwiększa dostępność i pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca. 

Podest ruchom teleskopowo-przegubowy 

Posiada system przegubów połączonych z teleskopem, co umożliwia dostęp do trudno dostępnych miejsc, np. ponad różnymi instalacjami czy regałami. Cechą wyróżniającą te maszyny jest ich niezwykła zwrotność – podest może obracać się w dowolną stronę, niezależnie od tego, czy kosz jest opuszczony czy podniesiony. 

Podest ruchomy nożycowy 

operator podnośnika nożycowego

Główną zaletą jest duża platforma robocza i stabilność, zapewniana równomiernym rozłożeniem mechanizmu różnicowego. Typowo, posiadają one większy udźwig, co pozwala na unoszenie   liczniejszą grupę osób. Wadą jest jednak, konieczność umieszczenia ich obok lub pod miejscem pracy, co, przy niektórych zajęciach, może być niebezpieczne. 

Podest ruchomy wiszący 

Składa się z wciągarki liny nośnej, platformy roboczej i lin bezpieczeństwa. Platforma robocza jest przymocowana do liny nośnej przy użyciu wieszaka. Istnieją trzy sposoby jej zamocowania: zawieszenie jednopunktowe, dwupunktowe i wielopunktowe. Podest może być zamontowany tymczasowo, na czas wykonywania prac lub na stałe, np. na potrzeby obiektu budowlanego. 

Podest ruchomy załadowczy 

Nazywany również windami ładunkowymi lub windami samochodowymi. Zazwyczaj spotyka się go w formie platformy doczepionej do tyłu pojazdu ciężarowego lub dostawczego. Służy do unoszenia ciężkich ładunków w celu ich rozładunku. 

Podest ruchomy teleskopowy 

Burta załadowcza podczas załadowywania tira 

To podest przeznaczony do prac na bardzo dużych wysokościach. Umożliwia pracę na wysokich konstrukcjach i budynkach, bez konieczności przestawiania ich w odpowiednie miejsce, dzięki specjalnej budowie teleskopu. 

Pytania i odpowiedzi

Jaki napęd mają podesty ruchome?

Podesty ruchome mogą być napędzane silnikiem spalinowym, elektrycznym lub hybrydowym. 

Ilu pracowników może unieść podest ruchomy?

W zależności od rodzaju podest ruchomy może podnieść od jednej do trzech osób. 

Czym są podesty ruchome?  

Podesty ruchome są elementem wyposażenia placów budowy i magazynów, których głównym zadaniem jest przemieszczanie osób i materiałów na stanowisko pracy w pionie i poziomie.