Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Pn-nd: 8:30 – 16:00, 17:00 - 23:00

Poniedziałek-Niedziela 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

Wstęp – praca na wysokościach

Wstęp – praca na wysokościach

wieżowiec z rusztowaniami

Nie byłoby budynków, biurowców, drapaczy chmur, ale też odnowionych domów czy wyrestaurowanych kamienic, gdyby nie ciężka i niebezpieczna praca ludzi zatrudnionych na wysokościach. Niestety, każdego roku w wyniku zaniedbań w sferze zapewnienia bezpiecznych warunków pracownikom na budowach aż kilkadziesiąt osób ponosi śmierć na skutek upadku z wysokości. Przyczyną cały czas jest ta sama kwestia: nieodpowiednie użycie lub brak środków asekuracyjnych zbiorczych, środków ochrony indywidualnej, nieobecność osób nadzorujących oraz nieprawidłowe przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa. Doświadczenie innych krajów Unii Europejskiej pokazuje, że stosowanie środków ochrony znacząco wpływa na liczbę wypadków i zmniejsza ich ilość.  

W przypadku ochrony zbiorowej to jej elementami są między innymi:  

  • Balustrady; 
  • Siatki bezpieczeństwa. 

Jeżeli mowa o ochronie indywidualnej na placu budowy – są to rzeczy trzymane lub noszone przez pracownika w celu ochrony przed zagrożeniem. Takim elementem są uprzęże inaczej zwane szelkami bezpieczeństwa).  

Szelki bezpieczeństwa – podstawowe informacje 

Jak już ustaliliśmy szelki ochrony bezpieczeństwa to bardzo ważny i jeden z podstawowych elementów, jakie powinna mieć osoba pracująca na wysokościach. Są one tak skonstruowane, że pracownik ma pełną swobodę ruchów, a jednocześnie zapewnioną ochronę przed upadkiem z wysokości. Są to materiały trwałe, odporne na uszkodzenia. W momencie upadku fundamentalną rolą uprzęży jest rozłożenie sił, jakie oddziaływają na ciało człowieka oraz optymalizacja położenia w czasie upadku człowieka z wysokości. Ponadto, szelki nadają ciału prawidłową pozycję w momencie powstrzymywania spadania oraz umożliwiają bezpieczne i jak najbardziej komfortowo oczekiwanie na pomoc.  

Szkolenia z zakresu ochrony przed upadkiem  

osoba w szelkach a przy niej druga objaśniające sprzęt

Według Rozporządzenia dotyczącego przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zadania prowadzone na wysokościach klasyfikowane są jako szczególnie niebezpieczne. Na pracodawcy spoczywa bardzo duża powinność dotycząca ich organizacji. Przełożony powinien wysłać swojego pracownika na tak zwane badania wysokościowe oraz mieć przeprowadzone certyfikowane szkolenie BHP. Nieobowiązkowe, ale bardzo użyteczne są kursy ogólne w zakresie ochrony przed upadkiem. Podczas takiego kursu pracownik dowiaduje się między innymi: 

  • Jak korzystać z szelek bezpieczeństwa według instrukcji i metody jej działania; 
  • Jaka jest budowa i w jaki sposób się reguluje uprząż;  
  • O asekuracji na konstrukcjach poziomych i pionowych; 
  • Zasadach BHP; 
  • O podstawowych przepisach prawa; 
  • Jak wykonywać bezpiecznie pracę na wysokości; 
  • O doborze sprzętu ochrony osobistej.  

Uczestnik szkolenia ma obowiązek bycia pełnoletnim, posiadania ważnych badań i dobrej formy psychofizycznej. 

Kursy z zakresu ochrony przed upadkiem są przede wszystkim nastawione do osób pracujących na budowach, wykonujących prace na wysokości. Składają się z teorii oraz części praktycznej (często na terenie budowy wyznaczonym przez klienta). 

Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON przeprowadza szkolenia na bardzo wysokim poziome z zakresu ochrony pracownika przed upadkiem.  Posiadamy ponad 15 lat doświadczenia, a nasze nowoczesne metody nauczania pozwalają na przekazanie wiedzy w sposób efektywny. Nasz główny ośrodek znajduje się w Warszawie, ale też prowadzimy szkolenia w innych miastach, takich jak: Katowice, Gdańsk, Poznań, Bydgoszcz, Wrocław, Kraków czy Bielsko–Biała. Zapraszamy do kontaktu z nami.