Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Pn-nd: 8:30 – 16:00, 17:00 - 23:00

Poniedziałek-Niedziela 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

Jaki rodzaj spawarki wybrać?

Jaki rodzaj spawarki wybrać?

Współcześnie osoby poszukujące narzędzi do prac spawalniczych mają bardzo szeroki wybór urządzeń. W zależności od rodzaju pracy i spawanego materiału warto bliżej zastanowić się nad tym, jaki rodzaj palnika bądź spawarki nada się do wykonania zadania. Dwie bardzo popularne współcześnie metody to cięcie palnikiem plazmowym (CNC) oraz palnikiem gazowym (najczęściej acetylenowo tlenowym).  

Spawacz z palnikiem plazmowym

Spawanie palnikiem acetylenowo–tlenowym 

Spawanie przy użyciu palnika gazowego polega na rozgrzaniu przy użyciu palnika metalu do temperatury zapłonu, po czym gaz umieszczony w spawarce wpuszczany jest pod dużym ciśnieniem, co z kolei wypycha spalone cząstki metalu poza obszar spawania.  

W spawarkach gazowych podstawowym elementem jest, jak wskazuje sama nazwa, gaz techniczny umieszczony w zbiorniku sprężarki i wymieszany w odpowiednich proporcjach wraz z tlenem. Ze względu na swoje właściwości chemiczne acetylen jest dziś jednym z najczęściej wybieranych gazów technicznych do prac spawalniczych. Jest on w stanie szybko nagrzać się nawet do temperatury 3000°C. Dodatkowo, z racji na fakt, że acetylen jest znacznie cięższy od powietrza, pozwala on na komfortową i bezpieczną prace spawalniczą także pod ziemią. 

Wysoka temperatura jaką osiągnąć może acetylen podczas prac spawalniczych zapewnia szybki spaw. Dodatkowo palnik acetylenowo–tlenowy posiada bardzo wysoką moc, przez co nadaje się idealnie do spawania grubych materiałów, które mogłyby okazać się problemem dla innych palników o mniejszej potencjalnej mocy. Niestety tak wysoka moc spawania w zależności od wykonywanej pracy może także okazać się wadą. Palniki acetylenowo–tlenowe nie nadają się do pracy na mniejszych bądź cieńszych powierzchniach. Przy cięciu palnikiem gazowym acetylenowo–tlenowym ze względu na obszar ciepła produkowany przez narzędzie spawanie powierzchni cieńszych niż 3 milimetry jest niemożliwe bez uszkodzeń powierzchni oraz innych skutków ubocznych. 

Spawanie palnikiem plazmowym  

spawacz podczas pracy

Inna popularną metodą prowadzenia prac spawalniczych jest cięcie przy użyciu palnika plazmowego, zwanego również palnikiem CNC. Narzędzia tego typu wykorzystują czwarty stan skupienia materii – plazmę. Plazma w naelektryzowanej formie przypomina gaz, który posiada bardzo dobre właściwości przewodnicze. Poprzez odpowiednie wyzwolenie energii powstaje łuk elektryczny o bardzo wysokiej sile, który jednocześnie pozwala na dokładne spawy. Dodatkowo w przypadku plazmy opór elektryczny zmniejsza się wraz z napięciem, jakie przez nią przechodzi. Czyni to spawanie plazmą atrakcyjnym wyborem dla osób, które poszukują dokładnej oraz szybkiej metody cięcia palnikiem. 

Cięcie blachy palnikiem plazmowym działa na podobnej zasadzie co acetylenowo–tlenowym. Metal zostaje podgrzany do temperatury spalania, po czym cząstki metalu wyrzucone są poza teren spawu. W wypadku spawarki plazmowej odbywa się to jednak przy użyciu łuku elektrycznego generowanego przez plazmę w palniku. 

Palniki plazmowe posiadają wiele zalet, przede wszystkim jest to ich bardzo imponująca wydajność względem tego, jak szybko potrafią się nagrzać do gotowości do pracy. Łuk elektryczny z palnika plazmowego pozwala na dokładne spawy i cięcie blachy, dlatego też dobrze nadaje się do pracy na cieńszych bądź mniejszych powierzchniach. Niestety hałas oraz dym, które powstają przy pracy palnikiem plazmowym sprawiają, że praca spawarką plazmową pod ziemią bądź w zamkniętych pomieszczeniach może być niebezpieczna dla zdrowia.