Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Pn-nd: 8:30 – 16:00, 17:00 - 23:00

Poniedziałek-Niedziela 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warszawa

Jak radzić sobie z wypadkami?

Jak radzić sobie z wypadkami?

Apteczka z lekamiCzasami, mimo najlepszych chęci, dobrego przygotowania i przestrzegania wszystkich zasad BHP, dochodzi do wypadków, w których ktoś doznał obrażenia. W takich okolicznościach, trzeba przejść do pierwszej pomocy. Są to czynności dla zachowania życia i zdrowia przed specjalistyczną pomocą ratowniczą, medyczną. Wiedza o pierwszej pomocy – temu, co powinno się robić w sytuacjach wypadkowych, powinna być odnawiana i aktualizowana regularnie. Żeby być w stanie pomóc poszkodowanym i potrzebującym, jak najlepiej jest to możliwe. Ale w każdym przypadku, jeśli tylko ktoś pomógł (jakkolwiek mógł), to spełnił swój cywilny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy (na podstawie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym). Żeby być w stanie jak najlepiej spełnić ten obowiązek, dzieci już w szkole przechodzą przez pierwsze szkolenia pierwszej pomocy – podstawy, o których powinno się zawsze pamiętać. Przy wyrabianiu uprawnień do prawa jazdy, kurs pierwszej pomocy jest obowiązkowy, a w każdym samochodzie jako obowiązkowa część ekwipunku, musi być apteczka pierwszej pomocy. W każdym domu, ludzie mają osobiste apteczki, które poza lekami, zawierają materiały opatrunkowe. Również na wyjazdy, powinno mieć się przy sobie chociażby plastry.

Statystycznie, najczęściej dochodzi do skaleczeń (nawet o papier). Jeżeli rana nie jest duża i krwawienie ustępuję, wystarczy ją zdezynfekować i opatrzyć plastrem samoprzylepnym. W takich też wypadkach, bardzo rzadko wzywa się dodatkowo specjalistyczną pomoc medyczną, ponieważ rana szybko zaczyna się goić. Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze higienę opatrunku (regularne zmienianie go), żeby nie wdało się zakażenie – mogące skutkować poważną chorobą. Ryzyko zakażenia wzrasta, im większa była rana. Znaczny krwotok może również doprowadzić do osłabienia osoby, więc trzeba monitorować jej stan oraz podać coś do picia, jedzenia oraz chwilę na zregenerowanie.

Poza tym, często mogą wystąpić krwotoki z nosa. Szczególnie w okresie pylenia, osoby z alergiami mogą po prostu mieć uwrażliwione zatoki i w wyniku częstego dmuchania nosa, może polecieć krew. Trzeba zatamować krwotok i najlepiej pójść do łazienki, żeby mieć dostęp do bieżącej (zimnej) wody. Osoba powinna pochylić się do przodu (żeby krew nie spływała do przełyku, ale wylatywała prosto z nosa). Jeśli nos nie jest złamany, należy lekko ściskać opuszki nosa w celu zatamowania krwotoku. Jeśli nos jest złamany, nie powinno się go dotykać, jedynie czekać na ustanie krwawienia. Zimną wodą można również schładzać czoło i kark, co może pomóc w szybszym ustaniu krwotoku. Jeśli krwawienie nie ustępuje po dłuższym czasie i osoba staje się widocznie osłabiona, należy zadzwonić na pogotowie. Jeśli krwotok ustanie do 5 minut, warto jest zjeść coś, napić się i chwilę odpocząć. Później powinno się pójść do lekarza, żeby ocenić sytuację zdrowotną osoby.

Karetka na drodze

Może też się zdarzyć, że ktoś zemdleje z powodu ogólnego osłabienia organizmu i przebywania w wymagających warunkach (na przykład praca w wysokich temperaturach). Najlepiej jest zwrócić uwagę na czyjeś nagłe silne osłabienie, żeby nie upadła ona w niefortunny sposób (sam w sobie mogący spowodować dalsze poważne urażenie). Powinno się przejść w miejsce o bardziej dogodnych warunkach, usiąść, a nawet położyć się z nogami w górze. I skonsultować się z lekarzem o zaistniałym incydencie.

W takich przypadkach, trzeba zwracać uwagę na dobry osobisty stan zdrowia, ponieważ wszelkie zabezpieczenia w pracy nie będą skuteczne w przeciwdziałaniu takich wypadków. Natomiast inni pracownicy mogą być gotowi sprawnie udzielić pierwszej pomocy, co zachowa poszkodowanych od dalszego uszczerbku na zdrowiu.

Zawsze w sytuacji udzielenia pierwszej pomocy, trzeba najpierw zwrócić uwagę na bezpieczeństwo otoczenia. Jeśli nie jest to zagwarantowane, osoba udzielająca pomocy, sama może również ulec wypadkowi, w wyniku czego więcej osób będzie poszkodowanych bez dalszej gwarancji uratowania życia i zdrowia, bo osoba, która była w stanie ją zapewnić, teraz też jest poszkodowana i potrzebuje pomocy. Jeśli warunki do udzielenia pomocy nie są bezpieczne, należy od razu zadzwonić do służb świadczących pomoc i czekać na ich przybycie (nadal monitorując sytuację), bo to jest najwięcej, co można wtedy zrobić. Jeśli jesteśmy w stanie udzielić pierwszej pomocy, wezwanie pomocy jest cały czas kluczowe. Kontaktując się ze służbami, mogą one zapewnić bezpośrednio rady o tym, jak należy dalej postępować.