Gierdziejewskiego 5 / 272a, 02-495 Варшава

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Пн-Нд: 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00

понеділок-неділя 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Телефонуйте нам: +48 22 290 29 09
Gierdziejewskiego 5 / 272a, 02-495 Варшава

Що rodzaj spawarki wybrać?

Який тип зварювального апарата вибрати?

Сьогодні люди, які шукають інструменти для зварювальних робіт, мають дуже широкий вибір приладів. Залежно від типу робіт і матеріалу, що зварюється, варто розглянути, який тип пальника або зварювального апарату підходить для цього завдання. Два дуже популярних методу сьогодні - це різання плазмовим пальником (ЧПУ) і газовим пальником (зазвичай киснево-ацетиленовим).  

Spawacz z palnikiem plazmowym

Spawanie palnikiem acetylenowo–tlenowym 

Spawanie przy użyciu palnika gazowego polega na rozgrzaniu przy użyciu palnika metalu do temperatury zapłonu, po czym gaz umieszczony w spawarce wpuszczany jest pod dużym ciśnieniem, co z kolei wypycha spalone cząstki metalu poza obszar spawania.  

W spawarkach gazowych podstawowym elementem jest, jak wskazuje sama nazwa, gaz techniczny umieszczony w zbiorniku sprężarki i wymieszany w odpowiednich proporcjach wraz z tlenem. Ze względu na swoje właściwości chemiczne acetylen jest dziś jednym z najczęściej wybieranych gazów technicznych do prac spawalniczych. Jest on w stanie szybko nagrzać się nawet do temperatury 3000°C. Dodatkowo, z racji na fakt, że acetylen jest znacznie cięższy od powietrza, pozwala on na komfortową i bezpieczną prace spawalniczą także pod ziemią. 

Wysoka temperatura jaką osiągnąć może acetylen podczas prac spawalniczych zapewnia szybki spaw. Dodatkowo palnik acetylenowo–tlenowy posiada bardzo wysoką moc, przez co nadaje się idealnie do spawania grubych materiałów, które mogłyby okazać się problemem dla innych palników o mniejszej potencjalnej mocy. Niestety tak wysoka moc spawania w zależności od wykonywanej pracy może także okazać się wadą. Palniki acetylenowo–tlenowe nie nadają się do pracy na mniejszych bądź cieńszych powierzchniach. Przy cięciu palnikiem gazowym acetylenowo–tlenowym ze względu na obszar ciepła produkowany przez narzędzie spawanie powierzchni cieńszych niż 3 milimetry jest niemożliwe bez uszkodzeń powierzchni oraz innych skutków ubocznych. 

Зварювання плазмотроном  

зварювальник на роботі

Inna popularną metodą prowadzenia prac spawalniczych jest cięcie przy użyciu palnika plazmowego, zwanego również palnikiem CNC. Narzędzia tego typu wykorzystują czwarty stan skupienia materii – plazmę. Plazma w naelektryzowanej formie przypomina gaz, który posiada bardzo dobre właściwości przewodnicze. Poprzez odpowiednie wyzwolenie energii powstaje łuk elektryczny o bardzo wysokiej sile, który jednocześnie pozwala na dokładne spawy. Dodatkowo w przypadku plazmy opór elektryczny zmniejsza się wraz z napięciem, jakie przez nią przechodzi. Czyni to spawanie plazmą atrakcyjnym wyborem dla osób, które poszukują dokładnej oraz szybkiej metody cięcia palnikiem. 

Cięcie blachy palnikiem plazmowym działa na podobnej zasadzie co acetylenowo–tlenowym. Metal zostaje podgrzany do temperatury spalania, po czym cząstki metalu wyrzucone są poza teren spawu. W wypadku spawarki plazmowej odbywa się to jednak przy użyciu łuku elektrycznego generowanego przez plazmę w palniku. 

Плазмові пальники мають багато переваг, перш за все це їх вражаюча ефективність з точки зору того, наскільки швидко вони можуть нагрітися, щоб бути готовими до роботи. Електрична дуга від плазмового пальника дозволяє точно зварювати і різати листовий метал, тому він добре підходить для роботи на більш тонких або невеликих поверхнях. На жаль, шум і дим, які виникають при роботі з плазмотроном, роблять роботу з плазмовим зварювальним апаратом під землею або в закритих приміщеннях небезпечною для здоров'я.