Gierdziejewskiego 5 / 272a, 02-495 Варшава

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Пн-Нд: 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00

понеділок-неділя 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Телефонуйте нам: +48 22 290 29 09
Gierdziejewskiego 5 / 272a, 02-495 Варшава

Wyciągi towarowe – rodzaje i zastosowanie

Вантажні накладні - типи та використання

Czym są wyciągi towarowe? 

Вантажний підйомник - це розсувна платформа на щоглі зі сходовою конструкцією, що кріпиться до пересувного шасі і опускається під нахилом на дах (перекриття) будівлі. За допомогою цієї платформи будівельні вантажі транспортуються на більш високі рівні (визначення UDT). Підйомники бувають пересувні та переносні. Вони підлягають обмеженому нагляду і потребують інспекційних випробувань кожні два роки. 

Od lat widzimy znaczący wzrost mechanizacji pracy na wysokości  

Робітник укладає плитку

Kiedyś zaawansowane technicznie urządzenia były wykorzystywane przy dużych budowlach, a dziś można je zauważyć przy domach jednorodzinnych. Jedno z nich to wyciąg towarowy, który jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem dla branży dachowej. Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia, trzeba pisemnie zgłosić sprzęt do jednostki dozoru technicznego.  

Pozytywny wynik kontroli zapewni decyzję umożliwiającą eksploatację urządzenia. Na jej podstawie zostanie wydana księga rewizyjna do której pójdzie wpis o rejestracji w ewidencji na danym obszarze oddziału UDT.  

Wyciągi muszą być wykorzystywane zgodnie z zapisami w instrukcji oraz obsługiwane według swojego przeznaczenia. Podlegają one dozorowi technicznemu. Są w grupie urządzeń transportu bliskiego. Potrafią przemieszczać ładunki na określony zasięg. 

Як на практиці виглядає інспекція та технічне обслуговування, що потрібно робити? 

 1. Sprawdzić linę, czy nie jest zużyta lub czy są pierwsze oznaki zużycia, (np. zgniecione miejsca, zerwanie splotek) uważać na korozję.  
 1. Wymienić sznur, jeśli jest potrzeba. 
 1. Технічне обслуговування та щомісячний огляд здійснюється уповноваженим оператором. Так і буде: 
 • nasmarować koło zębate w bębnie wyciągu linowego przy pomocy smarownicy; 
 • upewnić się, że łącznik zluzowania się liny porusza się swobodnie. 
 1. При щоквартальному перегляді це обов'язково треба бачити: 
 • czy tabliczki informacyjne znajdują się na swoich miejscach i są czytelne; 
 • tabelę udźwigu oraz wskaźnik kąta nachylenia, czy wszystko chodzi prawidłowo; 
 • oznaki awarii – jeśli istnieją; 
 • czy działają wszelkie zabezpieczenia. 
 1. Zazwyczaj wykonuje się przegląd co 3000, lub inną liczbę roboczogodzin, podaną przez producenta. Podczas takiej kontroli obowiązkowo trzeba wymienić smar w przekładni motoreduktora. 

Proste i łatwe zastosowanie na placu budowy wyciągu towarowego powoduje, że jest najlepszym środkiem transportu pionowego. W szczególności korzysta się z niego w branży dachowej, ale czasami ma swój udział w pracach ogólnobudowlanych. Posiada duży zasięg i udźwig, te cechy sprawiają, że przenosi większość materiałów budowlanych. Ma prostą konstrukcję, która jest bardzo praktyczna. Jest to uniwersalne urządzenie pomagające w różnego rodzaju pracach specjalistycznych. Jego segmentowa budowa daje możliwość dopasowania zestawu dokładnie pod potrzeby klienta. Inne nazwy obiegowe funkcjonujące w środowisku to: drabina dachowa, wciągarka pochyła, winda dekarska, itp. 

Працівник на ліфті

Przykładowe zastosowanie wyciągów 

 • Dla firm zajmujących się profesjonalnym montażem fotowoltaiki – Z powodu zwiększenia się popytu na produkty zostały opracowane specjalne urządzenia dla potrzeb przedsiębiorstw monterskich. Wyciągi towarowe solarne pomogły transportować delikatne materiały wyższe cenowo, które w innym wypadku łatwo mogłyby ulec uszkodzeniu.  
 • W branży meblarskiej na skutek rosnącej popularności w całej Europie wyciągów towarowych – Utworzyła się grupa zawodowa mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności w swoim biznesie. Wiele firm zdecydowało się zakończyć transport ciężkich i drogich mebli tradycyjnie, wnosząc je przez klatkę schodową i windę, ponieważ jest to metoda niosąca za sobą ryzyko uszkodzenia. 
 • Wersja magazynowa opierająca się na przenoszenie ładunków z poziomu piwnicy na zero. Używana w aptekach, pubach (skrzynki, beczki z piwem), magazynach i innych.