Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warschau

+48 22 290 29 09

biuro@serwis-udt.pl

Mo-Sa: 8:30 - 16 Uhr, 17 Uhr - 23 Uhr

Montag-Sonntag 8:30 - 16:00, 17:00 - 23:00
Gierdziejewskiego 5/272a, 02-495 Warschau

Was rodzaj spawarki wybrać?

Welche Art von Schweißmaschine ist zu wählen?

Wer heute nach Werkzeugen für Schweißarbeiten sucht, hat eine sehr große Auswahl an Geräten. Je nach Art der Arbeit und des Materials, das geschweißt werden soll, lohnt es sich, genauer zu überlegen, welche Art von Brenner oder Schweißgerät für die jeweilige Aufgabe geeignet ist. Zwei heute sehr beliebte Verfahren sind das Plasmaschneiden (CNC) und das Gasbrennschneiden (meist Acetylen-Sauerstoff).  

Spawacz z palnikiem plazmowym

Spawanie palnikiem acetylenowo–tlenowym 

Spawanie przy użyciu palnika gazowego polega na rozgrzaniu przy użyciu palnika metalu do temperatury zapłonu, po czym gaz umieszczony w spawarce wpuszczany jest pod dużym ciśnieniem, co z kolei wypycha spalone cząstki metalu poza obszar spawania.  

W spawarkach gazowych podstawowym elementem jest, jak wskazuje sama nazwa, gaz techniczny umieszczony w zbiorniku sprężarki i wymieszany w odpowiednich proporcjach wraz z tlenem. Ze względu na swoje właściwości chemiczne acetylen jest dziś jednym z najczęściej wybieranych gazów technicznych do prac spawalniczych. Jest on w stanie szybko nagrzać się nawet do temperatury 3000°C. Dodatkowo, z racji na fakt, że acetylen jest znacznie cięższy od powietrza, pozwala on na komfortową i bezpieczną prace spawalniczą także pod ziemią. 

Wysoka temperatura jaką osiągnąć może acetylen podczas prac spawalniczych zapewnia szybki spaw. Dodatkowo palnik acetylenowo–tlenowy posiada bardzo wysoką moc, przez co nadaje się idealnie do spawania grubych materiałów, które mogłyby okazać się problemem dla innych palników o mniejszej potencjalnej mocy. Niestety tak wysoka moc spawania w zależności od wykonywanej pracy może także okazać się wadą. Palniki acetylenowo–tlenowe nie nadają się do pracy na mniejszych bądź cieńszych powierzchniach. Przy cięciu palnikiem gazowym acetylenowo–tlenowym ze względu na obszar ciepła produkowany przez narzędzie spawanie powierzchni cieńszych niż 3 milimetry jest niemożliwe bez uszkodzeń powierzchni oraz innych skutków ubocznych. 

Plasmabrennerschweißen  

Schweißer bei der Arbeit

Inna popularną metodą prowadzenia prac spawalniczych jest cięcie przy użyciu palnika plazmowego, zwanego również palnikiem CNC. Narzędzia tego typu wykorzystują czwarty stan skupienia materii – plazmę. Plazma w naelektryzowanej formie przypomina gaz, który posiada bardzo dobre właściwości przewodnicze. Poprzez odpowiednie wyzwolenie energii powstaje łuk elektryczny o bardzo wysokiej sile, który jednocześnie pozwala na dokładne spawy. Dodatkowo w przypadku plazmy opór elektryczny zmniejsza się wraz z napięciem, jakie przez nią przechodzi. Czyni to spawanie plazmą atrakcyjnym wyborem dla osób, które poszukują dokładnej oraz szybkiej metody cięcia palnikiem. 

Cięcie blachy palnikiem plazmowym działa na podobnej zasadzie co acetylenowo–tlenowym. Metal zostaje podgrzany do temperatury spalania, po czym cząstki metalu wyrzucone są poza teren spawu. W wypadku spawarki plazmowej odbywa się to jednak przy użyciu łuku elektrycznego generowanego przez plazmę w palniku. 

Plasmabrenner haben viele Vorteile, in erster Linie ihre beeindruckende Leistung in Bezug auf die Geschwindigkeit, mit der sie sich aufheizen können, um einsatzbereit zu sein. Der Lichtbogen eines Plasmabrenners ermöglicht präzises Schweißen und Schneiden von Blechen und eignet sich daher gut für Arbeiten an dünneren oder kleineren Oberflächen. Leider bedeuten der Lärm und der Rauch, die bei der Arbeit mit einem Plasmabrenner entstehen, dass die Arbeit mit einem Plasmaschweißgerät unter Tage oder in engen Räumen gesundheitsgefährdend sein kann.